درباره شهرستان

ری میراث کهن دار ایران

 

بخشی از فلات مرکزی ایران و دشت وسیع ری واقع در دامنه ی جنوبی رشته کوه های البرز مرکزی، منطقه ای مسکونی با زمین های گسترده زراعی است که در جنوب شهر فعلی تهران واقع شده است. از نظر موقعیت جغرافیایی، شهرستان ری در ناحیه ی دشت واقع شده و تنها کوه این شهرستان، بی بی شهربانو در شمال شرقی و کوه آراد در 21 کیلومتری جنوب غربی آن است. شهرستان ری در حال حاضر 2293 کیلومتر مربع وسعت دارد. شهر ری مرکز این شهرستان است که از شمال به تهران، از جنوب به فشافویه، از شرق و جنوب به شهرستان ورامین و از غرب به شهرستان اسلامشهر محدود می شود.

نام ری در متون پارسی باستان، اوستا و تورات و در مأخذه ی یونانی و لاتین به ترتیب راگا، رگها، و راگس و در دوره ی ماد و هخامنشی راگا و راگای بوده است. در دوران اسلامی، ری یکی از سه شهر معتبر در اقلیم شرق اسلام به شمار می رفت تا جائی که نویسنده ی کتاب احسن التقاسیم آن را عروس شهرها و سکه جهان اسلام نامیده است.

ری پس از فراز و نشیب های فراوانی که در طول تاریخ پشت سر گذاشت در سال 617 هجری قمری توسط مغولان بطور کامل تخریب شد هر چند از زمان صفویه به بعد این شهر بزرگ، جمعیتی را در خود دید  و رونق گرفت اما هرگز به عظمت گذشته خود دست نیافت.

آثار تاریخی ری به لحاظ قدمتی که این شهرستان دارد، دارای اهمیت فوق العاده زیادی برای باستان شناسان است. اگر خواهان آن هستید که در حال و هوای تاریخ ایران قرار گیرید کافی است با نیم ساعت حرکت از مرکز تهران به سرزمین کهن ری برسید. در این صورت روزی خوش را در میان میراث ارزشمند و متعدد تاریخی و گردشگری بر جای مانده از دوران رونق ری سپری خواهید که با زیارت حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام سفرتان جنبه ی معنوی هم خواهد یافت.