• بقاع متبرکه

 حضرت عبدالعظیم

ری میراث کهن دار ایران

 

بخشی از فلات مرکزی ایران و دشت وسیع ری واقع در دامنه ی جنوبی رشته کوه های البرز مرکزی، منطقه ای مسکونی با زمین های گسترده زراعی است که در جنوب شهر فعلی تهران واقع شده است. از نظر موقعیت جغرافیایی، شهرستان ری در ناحیه ی دشت واقع شده و تنها کوه این شهرستان، بی بی شهربانو در شمال شرقی و کوه آراد در 21 کیلومتری جنوب غربی آن است. شهرستان ری در حال حاضر 2293 کیلومتر مربع وسعت دارد. شهر ری مرکز این شهرستان است که از شمال به تهران، از جنوب به فشافویه، از شرق و جنوب به شهرستان ورامین و از غرب به شهرستان اسلامشهر محدود می شود.

نام ری در متون پارسی باستان، اوستا و تورات و در مأخذه ی یونانی و لاتین به ترتیب راگا، رگها، و راگس و در دوره ی ماد و هخامنشی راگا و راگای بوده است. در دوران اسلامی، ری یکی از سه شهر معتبر در اقلیم شرق اسلام به شمار می رفت تا جائی که نویسنده ی کتاب احسن التقاسیم آن را عروس شهرها و سکه جهان اسلام نامیده است.

ری پس از فراز و نشیب های فراوانی که در طول تاریخ پشت سر گذاشت در سال 617 هجری قمری توسط مغولان بطور کامل تخریب شد هر چند از زمان صفویه به بعد این شهر بزرگ، جمعیتی را در خود دید  و رونق گرفت اما هرگز به عظمت گذشته خود دست نیافت.

آثار تاریخی ری به لحاظ قدمتی که این شهرستان دارد، دارای اهمیت فوق العاده زیادی برای باستان شناسان است. اگر خواهان آن هستید که در حال و هوای تاریخ ایران قرار گیرید کافی است با نیم ساعت حرکت از مرکز تهران به سرزمین کهن ری برسید. در این صورت روزی خوش را در میان میراث ارزشمند و متعدد تاریخی و گردشگری بر جای مانده از دوران رونق ری سپری خواهید که با زیارت حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام سفرتان جنبه ی معنوی هم خواهد یافت.

 

بقاع متبرکه شهرستان ری

 ردیف

نام بنا

قدمت

کاربری

نشانی

1

بقعه حضرت عبدالعظیم(ع)

سلجوقی

زیارتی

شهرری ،میدان شهر ری ،انتهای خیابان حضرت عبدالعظیم(ع)

2

بقعه امام زاده حمزه(ع)

بنای فعلی متعلق به دوره قاجار است

زیارتی

شهرری ،میدان شهر ری ،انتهای خیابان حضرت عبدالعظیم(ع)

3

بقعه امام زاده طاهر(ع)

بنای فعلی متعلق به دوره قاجاراست

زیارتی

شهر ری ،میدان شهرری ،انتهای خیابان حضرت عبدالعظیم(ع)

4

بقعه امام زاده عبدالله(ع)

صفویه

زیارتی

شهرری ،خیابان فدائیان اسلام ،سه راه  ورامین بعد از پمپ بنزین

5

بقعه ابن بابویه

قاجار

زیارتی

شهر ری ،سه راه ورامین ،خیابان ابن بابویه

6

بقعه امام زاده هادی (ع)
(مسجد ماشاء الله )

صفویه

زیارتی

شهرری ،سه راه ورامین ،خیابان ابن بابویه ،بالاتر از بقعه ابن بابویه

7

بقعه بی بی شهر بانو

آل بویه

زیارتی

شهرری ،امین آباد ،یک کیلومتر و نیمی شمال امین آباد برفراز دامنه کوه

8

بقعه امام زاده ابوالحسن(ع)

قاجار

زیارتی

شهرری،خیابان شهید رجایی (شمال بیمارستان هفت تیر) روستای آب اندرمان

9

بقعه جوانمرد قصاب

قاجار

زیارتی

شهرری،خیابان 35متری امام حسین،خیابان جوانمرد قصاب

10

بقعه سه دختران

قاجار

زیارتی

شهرری ،خیابان 24متری خیابان سه دختران(بلوار مرداویج)

11

بقعه بی بی زبیده

قاجار

زیارتی

شهرری ،خیابان فدائیان اسلام ،نرسیده به پل سیمان

12

بقعه امام زاده ابراهیم(ع)

معاصر

زیارتی

شهرری،خیابان شهید رجایی (شمال بیمارستان هفت تیر)روستای آب اندرمان

13

بقعه امام زاده     
ابراهیم و اسماعیل(ع)

معاصر

زیارتی

شهرری ،کهریزک (بعد از بهشت زهرا) روستای قلعه شیخ

14

بقعه امام زاده شعیب(ع)

معاصر

زیارتی

شهرری ،جاده ورامین ،روستای فیروز آباد

15

بقعه امام زاده رقیه(س)

معاصر

زیارتی

شهرری،کهریزک(بعداز بهشت زهرا)روستای تباب(شکرآباد)

16

بقعه امام زاده
علی وقاسم(ع)

قاجار

زیارتی

شهرری ،خیایان 24متری خیابان سه دختران (بلوار مرداویج)جنب سه دختران

17

بقعه شیخ کلین(ره)

صفویه

زیارتی

شهر ری،فشافویه (حسن آباد )روستای کلین

18

بارگاه حضرت
امام خمینی(ره)

معاصر

زیارتی

شهر ری ،جنب بهشت زهرا

 

-1بقعه حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام

عبدالعضیم بن عبدالله بن علی سدید یا شدید الامیر بن زیدبن الامام الهمام ابی محمد الحسن بن علی المجتبی علیهما السّلام است .حضرت عبدالعظیم علیه السّلام در زمان حضرت رضا علیه السّلام حیات داشته و پس از وی تا زمان امام هادی علیه السّلام هم در قید حیات بود .از تاریخ تولد و یا وفات آن حضرت که در چه سال و روزی بوده خبری در دست نیست ولی از روایتی که در فضیلت زیارت آن حضرت رسیده پیداست که وی در زمان امام هادی علیه الّسلام وفات کرده است .حضرت عبدالعظیم علیه السّلام یکی از علما و محدثین بزرگ است و از خود تألیفاتی چون کتابی در باره خطبه های امیرالمو منین و نیز کتابی بنام «یوم ولیله »بر جای مانده است. قدیم ترین اثر این بقعه سر درآجر ی آن است که دارای تزیین های آجرکاری و حاشیه ای به خط کوفی ساده است که از نظر قدمت متعلق به دوره سلجوقیان (حدود 800سال پیش ) است .

-2بقعه امام زاده حمزه علیه السّلام

حمزِة بن موسی جعفر علیهما السّلام برادر حضرت امام رضا علیه السّلام است .بقعه امام زاده حمزه علیه السّلام در مجموعه آستانه حضرت عبدالعظیم علیه السّلام و روبروی مقبره آن حضرت است .

-3بقعه امام زاده طاهر علیه السّلام

طاهربن محمد بن حسن بن حسین بن عیسی بن یحیی بن حسین ذی الدمه بن زید الامام علی بن الحسین علیهما السّلام است .بنای فعلی بقعه از نظر قدمت متعلق به دوره قاجار است .

-4بقعه امام زاده عبدالله

ابو عبدالله حسین بن عبدالله ابیض بن عباس بن عبدالله الشهید بن الحسن الافطس بن علی الاصغر بن الامام علی بن الحسین زین العابدین علیهما السّلام .آن حضرت در شهر قم دیده به جهان گشود و به ری درسال 319 ه .ق .دیده از جهان فرو بست و به جهت سیمای سفید و نورانی که داشت به ابیض معروف بود .از نظر قدمت هسته اولیه بقعه متعلق به دوره صفویه (حدود500سال پیش ) و بنای فعلی را در دوره قاحار ساخته اند .

-5بقعه ابن بابویه

محمد بن علی بن حسین بابویه قمی مشهور به شیخ صدوق در بین سال های 306تا 307 ه.ق در قم دیده به جهان گشود و در سال 381 ه.ق در شهرری دیده از جهان فرو بست .ابن بابویه از علما و محدثین به نام شیعه است و بخاطر صدق در گفتارش به صدوق نیز معروفیت دارد .وی دارای آثار ارزنده ای در فقه و حدیث است از جمله کتاب معروف «من لایحضره الفقیه »که جزو کتب اربعه شیعه است .بنای بقعه به صورت هشت ضلعی بر روی سکویی بلند ساخته شده و از نظر قدمت متعلق به دوره قاجاراست .

-6 بقعه امام زاده هادی

کمی بالاتر از بقعه ابن بابویه ،بقعه امام زاده هادی واقع است .این بقعه مدفن امامزاده هادی و خواهرش حضرت زینب از نوادگان امام هفتم است .از نظر قدمت هسته اولیه بقعه متعلق به دوره صفویه (حدود 500سال پیش ) و به نام مسجد ما شا ء الله معروف است .

-7بقعه بی بی شهر بانو

به مساحت تقریبی یک کیلومتر و نیمی شمال امین آباد بر فراز صخره ای کوهستانی بقعه بی بی شهربانو منتسب به دختر یزدگردسوم آخرین پادشاه ساسانی دارای ساختاری متشکل از لاشه سنگ و گچ و از نظر قدمت متعلق به دوره آل بویه (حدود 1100سال پیش ) است

-8 بقعه امام زاده ابوالحسن

در سه کیلومتری غرب شهر ری (شمال بیمارستان هفت تیر ) در روستای آب اندرمان بقعه ابوالحسن علی بن حسین بن عیسی بن محمد بن علی العریضی بن جعفر صادق علیهماالسّلام واقع است .بنای بقعه از نظر قدمت متعلق به دوره قاجار است .

-9 بقعه جوانمرد قصاب

در جانب شرق محله جوانمرد قصاب ،بقعه جوانمرد قصاب منتسب به یکی از یاران حضرت علی علیهما السّلام واقع است .بنای بقعه از نظر قدمت متعلق به دوره قاجار است .

-10 بقعه سه دختران

در مشرق بقعه حضرت عبدالعظیم علیه السّلام مدفن سه تن از دختران به نام های بانو کبری ،بانو خدیجه و بانو صغری منتسب به دختران حضرت موسی بن جعفر علیهماالسّلام واقع است .مجموعه آثار معماری بقاع از ابنیه متعلق به دوره قاجار است .

-11 بقعه بی بی زبیده

در خیابان فدائیان اسلام نرسیده به پل سیمان بقعه بی بی زبیده منتسب به دختر امام حسین علیهما السّلام واقع است .بنای بقعه از نظر قدمت متعلق به دوره قاجار است .

-12 بقعه امام زاده ابراهیم

در روستای آب اندرمان بقعه امام زاده ابراهیم منتسب به فرزند امام موسی بن جعفر علیهما السّلام بافاصله نه چندان زیادی از بقعه امام زاده ابوالحسن واقع است .بنای بقعه ازنظر قدمت متعلق به عصر حاضر است .

-13 بقعه امام زاده ابراهیم و اسماعیل

بر فراز تپه ای نسبتاً مرتفع در روستای قلعه شیخ از توابع کهریزک بقعه امام زاده ابراهیم و اسماعیل واقع است . بنای بقعه از نظر قدمت متعلق به عصر حاضر است .

-14 بقعه امام زاده شعیب

در روستای فیروز آباد بقعه امام زاده شعیب منتسب به فرزنده امام موسی کاظم علیهما السّلام واقع است .بنای بقعه از نظر قدمت متعلق به عصر حاضر است

-15 بقعه امام زاده رقیه

در روستای تبایین (شکرآباد ) از توابع کهریزک بقعه امام زاده رقیه منتسب به فرزند امام موسی بن جعفر علیهما السّلام (خواهر امام زاده ابراهیم و اسماعیل ) واقع است .بنای بقعه از نظر قدمت متعلق به عصر حاضر است .

-16 بقعه امام زاده علی وقاسم

در مشرق بقعه حضرت عبدالعظیم علیه السّلام و در جوار بقعه سه دختران مدفن دو تن از پسران به نام های علی و قاسم منتسب به نوادگان حضرت امام حسن علیهما السّلام واقع است .بنای بقعه از نظر قدمت متعلق به عصر قاجار است .

- 17بقعه شیخ کلینی (ره)

در روستای کلین به فاصله سه کیلومتری از بخش فشافویه مقبره یعقوب بن اسحق کلینی پدر شیخ محمد کلینی (مؤلف کتاب اصول کافی ) واقع است .بنای بقعه دارای ساختاری متشکل از خشت ،گل و آجر با نمایی از آجر است و از نظر قدمت متعلق به عصر صفویه (حدود 500سال پیش ) است .

- 18بارگاه حضرت امام خمینی(ره)

امام خمینی (ره) در اول مهر 1281ه.ش. در شهر خمین دیده به جهان گشود .تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به پایان رساند ،پس از آن در سال 1299 ه.ش به حوزه علمیه شهر اراک رفت و با اتمام دروس حوزوی جهت تحصیل در مقاطع تکمیلی عازم شهر قم شد و از محضر اساتید و علمایی چون مرحوم آیت الله بروجردی کسب معرفت کرد .امام خمینی از همان دوران جوانی مدافع اسلام و ارزش های اسلامی بود ،در محافل ،مجالس و سخنرانی های خود اذهان عمومی را نسبت به رژیم پهلوی و روح اسلام ستیزی این خاندان آشکار می کرد به همین دلیل در تاریخ 15خرداد 1342 توسط عمال حکومت دستگیر و زندانی و در مورخ 18/1/1343از زندان آزاد و چند ماه بعد در تاریخ 13/8/1343به کشور ترکیه و در 13/7/1344از ترکیه نیز به کشور عراق تبعید شدند که چهارده سال به درازا کشید .امام خمینی دیگر بار در تاریخ 13/7/1357به کشور فرانسه تبعید و در شهر پاریس (نوفل لوشاتو ) اقامت گزیدند تااینکه در یوم الله 12بهمن 1357 به وطن باز گشتند و با استقبال میلیونی امّت مسلمان انقلابی ایران به سلطه غیرقانونی سلسله پهلوی خاتمه داد و با اتّکاء به آراء عمومی ملّت ، نظام مقدّس جمهوری اسلامی ایران را تأسیس نمود . امام خمینی آثار و تألیفات گران بهای زیادی را به زبان های عربی و فارسی به رشته تحریر در آورده اندچون کتاب تحریر الوسیله ،رساله توضیح المسایل،مصباح الهدایه ،اسراالصلوه و،.آثار امام بصورت موضوعی در برگیرنده عرفان ،اخلاق ،رجال ،فلسفه ،اصول فقه ،فقه استدلالی ،فقه غیر استدلالی و کتاب شعر است .امام خمینی (ره) پس از 86 سال و 255روز حیات در تاریخ 14 خرداد 1368دیده از جهان فرو بست و به ملکوت اعلی پیوست ،پیکر رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران از مصلای بزرگ تهران تا بهشت زهرا توسط بیش از ده میلیون ایرانی عزادار مشایعت و در مجاورت شهیدان انقلاب و دفاع مقدس به خاک سپرده شد .